Markalar
 
Alışveriş Sepeti
0 ürün var.
 
En Çok Satılanlar
 

OYUN MAKİNALARI TARİHİ

İlk Çağ oyun makinaları Konsolları (Atari İle Başlayan Serüven)

Tarihte bilinen ilk konsol 1977 yılında Atari’nin ürettiği Atari 2600 olmuştur. Dünya genelinde 30 milyon satan bu konsol aynı zamanda insanların yeni eğlence sektörünü belirleyerek devrim yaratmıştır. Ne yazıktır ki Atari devrim yaratmış yaratmasına fakat devamını getirememiş ve yeni bir konsol sunamamıştır. Atari’nin ardından Nintendo (aynı isimli konsol ile 1983′te) ve Sega (Master Systems adlı konsol ile 1986′da) da piyasaya girmiştir. Bu 3 firma dışında zamanında Mattel (Intellevision ile 1980′de), Coleco (ColecoVision ile 1982′de), NEC (TurboGrafx-16 ile 1987′de) ve Panasonic (3DO Interactive Multiplayer ile 1993′te) şirketleri de oyun konsolu üretmiş fakat bu firmalar sektörde tutunamayarak bugünkü bildiğimiz çalışma alanlarına yönlenmişlerdir.

 Orta Çağ oyun makinaları  Konsolları (Sega ve Nintendo Kapışması)

Sega, ilk konsolundan sadece 2 yıl sonra yani 1988′de Mega Drive/Genesis ile yeni bir konsol geliştirmiş ve 29 milyon satarak iyi bir iş çıkarmıştır. Bu gelişme karşısında Nintendo da boş durmamış ve 1990′da Super Nintendo adındaki sistemiyle Sega’ya karşı üstünlük kurmayı başarmıştır. 60 milyonluk Nintendo satışını hiç bir zaman geçemeyecek olsa da 49 milyonluk satış azımsanacak bir rakam değildi. Sega, SegaCD isimli konsoluyla 1991′de tekrar sahneye çıkmış fakat hayal kırıklığından öteye gidememiştir.  Sadece 6 milyon satan bu sistemi 1994 yılında Sega Saturn isimli yeni konsolu takip etmiştir. 17 milyon satan bu sistem öncekine göre daha başarılı olsa da Sega’nın eli yavaş yavaş güçsüzleşmeye başlamıştı. Tüm bunlar olurken Nintendo, 1996 yılında piyasadaki ilk 64 bitlik oyun konsolunu üretmiş ve adını da Nintendo 64 koymuştur. 33 milyonluk satış rakamına ulaşan bu sistem bir çok insanın gözdesi olmuştur. Adı yavaş yavaş silinmeye başlayan Sega son bir hamle yapmak istemiş ve Dreamcast isimli konsolunu 1998 yılında piyasaya sürmüştür. Sadece 10 milyon satan bu konsol da pek tutmamış ve bu konsol aynı zamanda Sega’nın ürettiği son konsol olmuştur.

Yeni Çağ oyun makinaları Konsolları (Sega Gidip Yerine Sony Gelince)

Yukarıda tarih sırasına göre konsolları anlatırken Sony’yi bilerek es geçtim çünkü ona özel bir parantez açmak gerekiyor. 1994 yılında Sony de PlayStation adını verdiği konsolla piyasaya dahil olmuş ve bu olay oyun konsolları açısından dönüm noktalarından birisi olmuştur. Dünya genelinde şimdiye kadar yaklaşık 102 milyonluk satışa ulaşan PlayStation o tarihe kadar üretilen bütün konsolların toplam satışının yarısına tek başına ulaşabilmiştir. Oyun grafiklerini ön planda tutan Sony’nin PlayStation’ı 32-bitlik sistemler arasında özellikle grafik açısından en çok tatmin eden oyun sistemi olarak görülebilir. Nintendo’nun Nintendo 64 ile Sony ve Sega’ya karşı akıllıca bir hamle yaptığından bahsetmiştim. Satış rakamı Sony’nin PlayStation’ına yaklaşamasa da 64 bitlik sistem bir ilkti ve oyun konsollarının geleceğini şekillendiren önemli bir adımdı. Sega’nın piyasadan çekilmesiyle Nintendo ve Sony yalnız kaldı fakat bu yalnızlık çok uzun sürmeyecekti.

-

Neyse Sega gitti, ortalık sakinleşti, rekabet azaldı falan derken Sony, Nintendo’nun “64″ hamlesine 2000 yılında PlayStation 2 ile cevap verdi. 64 bitlik Nintendo’ya rağmen yine 32 bitlik bir sistem geliştiren Sony, buna rağmen grafik kalitesi ve teknik özellikler açısından Nintendo 64′ü sollayacak bir sistem geliştirdi. Bu da PlayStation 2′yi efsane yaptı. Efsane diyorum çünkü hala dünya genelinde PlayStation 2′nin satış adedini geçen bir konsol bulunmuyor. Nerdeyse 140 milyonluk satışa ulaşan bu konsol hala bir çok insanın severek kullandığı oyun konsolları arasında bulunuyor. Satış rakamları eskisi kadar hızlı olmasa da her geçen gün artmaya devam eden PlayStation 2′ye herhangi bir konsolun ulaşma ihtimali zayıf gibi görünüyor, tabi şimdilik.

Yakın Çağ oyun makinaları Konsolları (Ve Microsoft Da Dahil Olur)

PlayStation 2 ile Sony hükümdarlığını ilan etmişken oyuna Microsoft da Xbox ile dahil oldu. 2001 yılında ilk konsolunu piyasaya süren Microsoft, 24 milyon satarak iyi bir başlangıç yapmış oldu ve ben de varım dedi. Nintendo 5 yıllık suskunluğunun ardından yine 2001′de GameCube ile devam etti. Bu konsol 21 milyonluk satış ile PlayStation 2 ve Xbox’un gölgesinde kalsa da ileride durumlar tersine dönecektir. 4 yıl sonra 2005′de Microsoft, tutan oyun konsolu Xbox’un ardından Xbox 360′ı piyasaya sürdü. Nintendo ve Sony’den 1 yıl önce yeni kosolunu piyasaya sürerek artı kazanmak isteyen Microsoft iyi satış rakamlarına ulaşsa da (şu ana kadar dünya genelinde 31 milyon) Xbox 360′ın yaşattığı sorunlar, kullanıcıların canını oldukça fazla sıktı. Durup dururken çok ısınan konsol 3K denilen bir hatayla kullanılamaz hale geliyordu. Tamiri olsa da bir kez 3K olan makina artık tamirden sonra her an tekrar 3K tehlikesi ile karşı karşıyaydı. Microsoft aceleye getirmenin sonuçlarını belki de sonraki konsollarda azalacak satışlar ile beraber yaşayabilir. 2006′ya geldiğimizdeyse Nintendo ve Sony sahne aldı. Sony, PlayStation 3 ile sahalara geri döndü. PlayStation 3, Xbox 360 gibi yenilikçi grafikleri ile adından söz ettirdi. 27 milyonluk satış fena bir başarı sayılmaz. Hele ki Xbox 360 ile arasındaki 4 milyon farkın 1 yıllık gecikmeden dolayı olduğunu düşünürsek. İnsanların oyun alışkanlıklarının gerçekçi grafikler ile örtüşmesi belki de oyun yapısı, senaryo ve kurgusu gibi alanlardan çok, grafiğin ön planda tutulmasına sebep oldu. Bu da Xbox 360 ve Playstation 3′ün önde gitmesini sağladı. Tabi bir süre için.

-

Uzay Çağı (Bu Devrim Başka: Wii’nin Gelişi)

PlayStation 2′nin oyun tarihinde bir devrim olduğunu söylemiştim. Aradan yıllar geçtikten sonra benzer bir devrim daha oldu fakat bu kez sahnedeki ismi Sony değil, Nintendo oldu. 2006 yılında Nintendo da yeni bir konsolla ortaya çıktı. Wii adını verdiği konsol gerçek bir devrim niteliğindeydi. Birazdan sayacağım özellikleri ile pek çok insanın gönlünü çalmış olacak ki son zamanların en çok satan oyun konsolu olmayı başardı. Dünya genelindeki 56 milyonluk satışı ile PlayStation 2′den bu yana çıkmış konsollar arasında açık ara ile en çok satan konsolu durumunda.

-

Aslında Wii, özellikle grafikleriyle PS3 ve Xbox 360′ın yanına pek yaklaşamasa da sevimli ve eğlenceli oyunları ile bu oyunları oynama tarzında değişik fikirler ortaya atan bir konsol oldu. Wii’nin  harekete 3 boyutlu duyarlılığa sahip bir kumandası var. Bu kumandayla mesela tenis oynarken raket elinizdeymişçesine hareketler yaparak oyuna yön veriyorsunuz. Bu kontrol olayı, çoğu oyunda mükemmel işleyen bir sistem olarak görünüyor. Daha sonra Wii için üretilen Wii Fit Denge Tahtası ile yine alışkanlıkları değiştirecek bir aparat piyasaya sürülmüş oldu. Bu kez üstüne çıktığımız basit bir baskül görünümündeki aletin üzerindeyken yaptığımız hareketler oyuna yansıyordu. Kısaca açıklamak gerekirse şöyle bir örnek verebilirim. Mesela sörf oyunu oynayacaksınız tahtadaki duruş şeklinize göre oyunda kontrolü sağlayabiliyorsunuz. Böylece oyunun daha bir içindeymiş gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Microsoft ve Sony, gerçekçiliğin grafik kalitesinde saklı olduğunu düşünedursun, Nintendo galiba beklenen hamleyi yaptı. Grafik kalitesinden daha önemli bazı unsurların olduğunu keşfeden Nintendo, Wii ile oyunda daha aktif rol almamızı ve kendimizi maceranın içinde hissetmemizi sağladı. Ayrıca eğlence yönüne de ağırlık veren Nintendo’nun, bu konuda da rakiplerin oldukça önünde yer aldığını söylenebilir. Düşünsenize hala Mario, Sonic, Zelda, Pokemon gibi klasik oyunlara hayat vererek insanların da bunları hala oynamasını nasıl sağlayabiliyor. Nintendo’nun  bir sırrı var o belli zaten, fakat bunun grafiklerde saklı olmadığı da çok açık…

 

-

Önümüzdeki Sene 3 oyun makinaları Yeni Konsol Geliyor

Nintendo’nun Wii hamlesi Sony cephesini de hareketlendirdi. Sony, üreteceği harekete duyarlı kamera eklentisi ile oyunculara sadece vücut hareketlerini kullanarak, kamera karşısında kontrol etme imkanı sunacak. Çeşitli tanıtım videolarıyla bu özellikleri gün ışığına çıkaran Sony, bu kamerayı ne zaman piyasaya süreceği belirsiz. Bunun yanında PlayStation 4 haberleri de gelmeye başladı. Az önce bahsettiğim kameraya benzer bir görüntü ve ses algılayıcı sistem PlayStation 4′te halihazırda bulunacak, geliştirilmiş işlemci ve grafik kartı ile beraber oyunlar çok daha gerçekçi olacak. Çıkış tarihi için en erken 2010 tarihini veren Sony, 2011′e de sarkabileceğinin imasını verdi.

-

Microsoft cephesinde ise yeni Xbox 360′ın hazırlığı devam ediyor. Project Natal olarak da anılan konsol yenilikçi oynanış tarzını benimsemiş durumda. Wii’nin başarısı Sony kadar Microsoft’u da etkilemiş olacak ki benzer bir sistemi yeni Xbox’larda da görebileceğiz artık. Konsoldaki görüntü ve ses algılayıcıları sayesinde kontrolün bedenimizde olacağının müjdesini veren Microsoft, çıkış tarihi için Sony ile benzer bir tarih düşünmüş. En erken 2010 sonuna doğru raflardaki yerini alacak olan yeni Xbox bu sefer konsol dünyasının pastasından daha fazla pay alma peşinde.

-

Tüm bu gelişmelerin ardından gözler Nintendo’ya çevrilmişti. Wii ile satış listelerini alt üst eden, çıktığı günden beri dünya genelindeki konsol satışlarında hep 1 numara olan Nintendo, bu konsolun yeni sürümünü de gün ışığına çıkarttı. Rakiplerinin Wii’de bulunan harekete duyarlılık özelliğini yeni konsollarında hayata geçirmesi Nintendo’yu da bu konuda kendi sistemini geliştirmesini gerektirecek. Wii 2 isimli konsolun muhtemelen 2010 sonlarına doğru satışa sunacak olması da yine heyecan verici bir gelişme. İnternette dolaşan bilgiler oldukça heyecan verici. Wii 2′nin Full HD ve BluRay formatını desteklemesi bekleniyor. Yine bazı duyumlara göre beyin dalgalarıyla çalışan bir Wii 2 ile karşılaşmamız sürpriz olmamalıymış. Yani düşünce gücüyle oynayabileceğimiz bir konsol geliştirildiği söyleniyor. Bunları söylemek için henüz erken çünkü Nintendo, Wii 2 ile ilgili ayrıntılı bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Her şeyi zamanla göreceğiz.